СОНГУУЛЬ-2020: ​‘Зөв хүн электорат' эвслээс сонгуульд нэр дэвшигчдээ зарлалаа

Өнөөдөр буюу 2020 оны тавдугаар сарын 16-ны 00:00 цагаас өмнө нам эвслүүд УИХ-ын сонгуульд нэр дэвшигчдийнхээ нэрийг эцэслэж СЕХ-нд хүргүүлнэ. Тухайлбал, "Зөв хүн электорат" эвслээс 2020 оны Улсын Их хурлын сонгуульд нэр дэвших хүмүүсээ тодруулснаа дөнгөж сая зарласан. "Тус эвслээс энэ удаагийн сонгуульд 76 хүн нэр дэвшүүлэх бөгөөд нийт 28 тойрогт 60 нэр дэвшигч өрсөлдөнө. Мөн нийт нэр дэвшигчдийн 27 хувь нь эмэгтэй гэдгийг онцолж байв.

Архангай аймаг

- Р.Жаргалмаа /НҮБ-ын олон улсын зөвлөх, их эмч/

- Ж.Сандуйжав/Олон улсын ус судлалын дээд сургуулийн профессор/

Баян-Өлгий аймаг

- Э.Одхүү /Эрх зүйч/

Баянхонгор аймаг

-Ж.Төмөрхуяг /хуульч, өмгөөлөгч/

-М.Ариунтуяа

Булган аймаг

-Б.Гүнбилэг /хуульч/

Говь-Алтай аймаг

-Л.Энхнасан /эдийн засагч/

Дундговь аймаг

-Б.Ариунбаяр /инженер/

Дорнод аймаг

-Ц.Баттулга /МУИС-ийн багш/

-Ш.Төгсбаяр /Махчин шувуу сангийн дэд тэргүүн/

Говьсүмбэр, Дундговь аймаг

-С.Саран /доктор/

Завхан аймаг

-С.Бямбасүрэн /Улс төрийн ухааны доктор/

-Б.Амраа /инженер/

Өвөрхангай аймаг

-Д.Мөнхболд /Оюутолгойн инженер/

Өмнөговь аймаг

-А.Ганбаатар

Сүхбаатар аймаг

-Р.Энхтуяа /инженер/

Сэлэнгэ аймаг

-Д.Амарсайхан /ШУ-ны доктор/

-Ц.Бат-Эрдэнэ

-А.Мөнх-Эрдэнэ

Төв аймаг

-Э.Насанбилэг /Зүй ёс намын дарга/

-З.Сугар /Зүй ёс намын УЗ-ийн дарга/

-Г.Эрдэнэзул

Увс аймаг

-Ц.Өлзийтогтох /малын их эмч/

-Д.Болд-Эрдэнэ /хуулийн зөвлөх, эрх зүйч/

Ховд аймаг

-М.Цэдэнпунцаг /хуульч, өмгөөлөгч,  эрхзүйч/

Хөвсгөл аймаг

-Г.Буянбаатар /эрх зүйч/

-Т.Туяа /төрийн эр хзүйч

Хэнтий аймаг

-Д.Мөнхсаруул /хүний их эмч/

Дархан-Уул аймаг

- А.Галтбаяр /математикийн ухааны доктор/

-Б.Отгонтөгс /эдийн засагч/

-Л.Наранбаатар /уул уурхайн эдийн засагч

Орхон аймаг

-А.Ундрахтамир /Эрдэнэт үйлдвэр/

-С.Эрдэнэцэцэг /мэргэшсэн инженер/

-Б.Гантүшиг /эдийн засагч/

Багахангай, Багануур, Налайх дүүрэг

-Б.Мөнхдөл

-Ц.Нандинбаатар

Баянзүрх дүүрэг

-П.Наранбаяр /Хөдөлмөрийн үндэсний намын нарийн бичгийн дарга/

-Д.Уянгахишиг /эрх зүйч/

-Д.Гантулга /Хөдөлмөрийн үндэсний намын ерөнхий нарийн бичгийн дарга/

-Д.Рагчаасүрэн /эдийн засагч/

-А.Дөлгөөн /Хөдөлмөрийн үндэсний намын нарийн бичгийн дарга/

Сүхбаатар дүүрэг

-Б.Мөнхсоёл /Стратегийн хүрээлэнгийн гүйцэтгэх захирал/

-Г.Ганхүү /инженер/

-Б.Мөнх-Эрдэнэ /хуульч/

Чингэлтэй дүүрэг

-Б.Найдалаа /Хөдөлмөрийн үндэсний намын дарга/

-Ш.Энхтуул /эдийн засагч/

-Г.Ганбаяр /сэтгүүлч

Баянгол дүүрэг

-Э.Золжаргал

-Д.Үүрцайх /хуульч/

-Д.Түмэн-Өлзий /нийтлэлч/

Сонгинохайрхан дүүрэг

-Б.Эрдэнэ

-Ж.Отгонбаяр /эх орон тв-ийн гүйцэтгэх захирал

-А.Амарбаяр

-С.Баярбаатар /Зүй ёс намын ерөнхий нарийн бичгийн дарга/

-Х.Базарханд /эдийн засагч/

Хан-Уул дүүрэг

-Т.Доржханд /Хөдөлмөрийн үндэсний намын УЗ-ийн дарга/

-Б.Мөнхцэлмэг /"Бид уучлахгүй хөдөлгөө"-ний санаачлагч/

-Г.Жавхлантөгс /төрийн удирдлагаар төгссөн/